Ses Çıkaran Müzik Aleti Yapımı (Marakas)

2010-03-10 12:00:00
Ses Çıkaran Müzik Aleti Yapımı (Marakas) |  görsel 1
Ses Çıkaran Müzik Aleti Yapımı (Marakas) |  görsel 2


İlkokul dördüncü sınıf talebeleri için bu sene müzik öğretmenleri performans ödevi veya sınıfta bir faaliyet olarak "ses çıkaran bir müzik aleti" yaptırıyorlar. Adına niçin böyle demişler, ses çıkarmayan bir müzik aleti tabii ki olamaz ama öğrenciler bu ödevi yaparken yaptıkları aletin bir ritm oluşturacak sesi çıkartmasını istiyor öğretmenler. Bunda da haklılar bence. Birinci dönem performans ödevi olarak evde "marakas" yapıp götürmüştü kızım. Ama yeni gelen müzik öğretmeni de sınıfta böyle bir faaliyet yaptırmak istemiş. Öğrencilere iki seçenek sunmuş, çıngıraklı ipten bilezik yapımı bir de marakas yapımı. Çıngıraklı yani zilli ipi nereden bulalım, bulamadık ve "marakas"ın malzemelerini evden temin edip okula götürdü kızım. Akşamda yukarıdaki "marakas" ile eve döndü. Bu konuda internette böyle bir ödevi olup araştıran öğrenci ve velilerine yardımcı olması açısından resimlerini ve gerekli malzemelerini burada yayınlayacağım. Kolay gelsin şimdiden ve başarılar.
Malzemeler:
2 adet balon
2 adet paket lastiği
2 adet küçük tahta kaşık
ses çıkarma işini yapacak olan malzeme olarak nohut,fasulye veya boncuk ağaç tutkalı(kaşıkların sapını birbirine yapıştırmak için)
Kaşıkların sapının üzerine de öğrenci süs yapmak isterse pul,boncuk vs. ağaç tutkalı ile yağıştıracak.
Yapımı resimden anlaşılıyor. Yalnız sadece ses çıkartıcı malzemeyi balonun içine koyup balonun ağzı olabildiğince geniş açılıp kaşığa geçiriliyor ve paket lastiği ile balonun ağzı kaşığın sapının üzerinden sıkıca sarılıyor.

22266
0
0
Yorum Yaz